معرفی بهترین شرکت های دانش بنیان

معرفی بهترین شرکت های دانش بنیان

تعداد شرکت هایی که توانسته اند در اقتصاد ایران به تأییدیه دانش بنیان دست پیدا کنند، چند سالی است که از مرز 10 هزار شرکت عبور کرده و امروزه می توان طیف گسترده ای از کسب و کارها و استارتاپ های ریز و درشت را مشاهده کرد که به لطف بهره گیری از این طرح ملی در حال رشد و توسعه هستند. با این حال شکی نیست که در بین این مجموعه ها، می توان شرکت هایی را دستچین کرد که فراتر از حد انتظار ظاهر شده و توانسته اند نقش قابل توجهی را در فضای اقتصادی ایران بر عهده بگیرند. با ما همراه باشید تا با بهترین شرکت های دانش بنیان آشنا شوید.

 

شرکت دانش بنیان چیست؟

شرکت دانش بنیان به شرکت هایی گفته می شود که پایه آنها علم و فناوری می باشد، شرکت های دانش بنیان زیادی در کشور در حال فعالیت هستند که از مزایای دانش بنیان و حمایت های آن برخوردار هستند. شرکت هایی که بر اساس علم و دانش در حال فعالیت هستند و به تایید معاونت ریاست جمهوری رسیده اند، دانش بنیان محسوب می شود. برای آشنایی کامل با این شرکت ها می توانید به مقاله شرکت دانش بنیان چیست؟ در وب سایت ما مراجعه فرمایید.

 

برترین شرکت های دانش بنیان ایران

از آنجایی که طرح دانش بنیان با علم و دانش سر و کار دارد، چندان عجیب نیست که ببینیم بیشتر شرکت های موفق تحت حمایت این طرح در زمینه فناوری اطلاعات و نرم افزار فعالیت می کنند. این موضوع قطعا به این معنا نیست که حوزه های دیگر حمایت های کمتری دارند، بلکه به این معناست که فضای فناوری اطلاعات ایران بکر و دست نخورده باقی مانده و بدون حضور بزرگان کهنه کار و شرکت های شناخته شده با سهم قابل توجه از بازار، سقف رشد مجموعه های مبتنی بر فضای دیجیتال به مراتب بیشتر از حوزه های دیگر است.

بر این اساس، برترین شرکت های دانش بنیان ایران عبارتند از:

  1. نوآوران فن آوازه
  2. آسان پرداخت پرشین
  3. سیناژن
  4. باریج اسانس
  5. مهندسی و ساخت توربین مپنا توگا
  6. ماشین سازی اراک

 

شرکت دانش بنیان نوآفوران فن آوازه 

نوآوران فن آوازه شرکتی است که اغلب عموم مردم آن را با نام فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می شناسند، موفق ترین فروشگاه اینترنتی در کشور که توسط برادران محمدی پایه گذاری شده و بدون شک در میان عموم مردم نیز شناخته شده است.

 

شرکت دانش بنیان آسان پرداخت پرشین

آسان پرداخت پرشین، شرکتی است که نرم افزار مشهور آسان پرداخت یا آپ را روانه بازار کرده است. این نرم افزار که رابط کاربری بخش بزرگی از مردم برای ارتباط با سیستم بانکی و جابه جایی الکترونیکی پول است، جزو موفق ترین نرم افزارهای تلفن همراه در ایران به حساب می آید.

 

شرکت دانش بنیان سیناژن 

سیناژن یک شرکت تولیدی فعال در زمینه انواع محصولات دارویی پیشرفته است که به خصوص در زمان همه گیری کرونا، با تولید داروهای اسپایکوژن به کاهش آثار بیماری مبتلایان به کرونا در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان های سرتاسر کشور کمک کرده است. این شرکت را اغلب بزرگترین تولیدکننده داروهای بیولوژیک در خاورمیانه می دانند.

 

شرکت دانش بنیان باریج اسانس

باریج اسانس تولیدکننده بزرگ محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی بر پایه مواد گیاهی است و بیش از سی سال است که در فضای اقتصادی ایران مشغول به فعالیت بوده و جزو اولین مجموعه هایی است که تأییدیه دانش بنیان را در ایران بدست آورده است.

 

شرکت دانش بنیان مپنا توگا

مپنا توگا تولیدکننده و تعمیرکننده توربین های نیروگاهی است، حوزه ای که نیازمند سطح دانش و تخصص قابل توجهی بوده و بنابراین عجیب نیست که ببینیم این شرکت جزو موفق ترین و شناخته شده ترین مجموعه های دانش بنیان در ایران قرار می گیرد. تقریبا تمام نیروگاه های کشور تحت پوشش این شرکت قرار دارند.

 

شرکت دانش بنیان ماشین سازی اراک

در نهایت نیز ماشین سازی اراک را داریم، یک مجموعه شناخته شده و مشهور در میان عموم مردم که به صورت سهامی عام مدیریت شده و با بهره گیری از امتیازهای دانش بنیان به فعالیت خود در سپهر اقتصادی ایران ادامه می دهد.

 

دریافت تأییدیه دانش بنیان

دریافت تأییدیه دانش بنیان بحث مفصلی است و می توانید شرح کامل آن را در مقالات دیگر ما در فن بنیان مطالعه کنید، اما آنچه که بدیهی است این است که بسیاری از مجموعه های فعال در زمینه علم و دانش با داشتن یک محصول فناورانه می توانند این تأییدیه را دریافت کنند. گرچه چالش های مسیر دریافت تأییدیه و نیازمندی های آن برای فعالان این حوزه آشکارتر از عموم مردم است، اما در نهایت نمی توان کتمان کرد که هر مجموعه ای با این ساختار فکری، حداقل به صورت بالقوه می تواند تأییدیه را دریافت کند.

با این حال دریافت تأییدیه تنها اولین گام در توسعه به کمک طرح دانش بنیان خواهد بود. پس از اینکه یک شرکت توانست گواهی خود را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کند، بسته به اینکه چه نیازهایی داشته باشد و این نیازها به چه شکل قابل رفع باشند، می تواند از نهادهای مسئول دریافت حمایت کند. این حمایت های دانش بنیان به رشد و توسعه شرکت کمک می کنند و گاهی اوقات می توانند آن را به جایگاهی برسانند که بتواند یا از خروج ارز از کشور در زمینه مورد نظر فعالیت خود جلوگیری کرده و استقلال نسبی در آن حوزه به وجود بیاورد، یا از خارج کشور ارزآوری کرده و به این ترتیب اقتصاد داخلی را تقویت کند.

 

جمع بندی

در این مطلب تلاش کردیم پس از ذکر کلیتی از اثرگذاری تأییدیه دانش بنیان بر فعالیت شرکت ها و سپس نحوه بهره گیری از آن، لیست خلاصه اما جامعی از برترین شرکت های دانش بنیان ایران در اختیار شما قرار بدهیم. اگر قصد دارید شما هم به این شرکت ها بپیوندید، بهتر است از یک مشاور مجرب و باتجربه در مسیر دانش بنیان شدن خود استفاده کنید و در همین راستا مجموعه فن بنیان خدمات خود را در اختیار شما قرار می دهد. تنها با یک تماس می توانید از خدمات ما برای کارشناسی، مشاوره و راهنمایی در مسیر دریافت تأییدیه دانش بنیان بهره مند شوید.

مقالات مرتبط

فرم درخواست مشاوره

برای جلسه مشاوره لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.