روش تبدیل شرکت به دانش بنیان

روش تبدیل شرکت به دانش بنیان

بسیاری از فعالان اقتصادی و شرکت های خصوصی در اقصی نقاط کشور، با مطالعه مزایا و امتیازهای طرح دانش بنیان علاقمند شده اند که به این حوزه وارد شده و تحت چتر حمایتی این طرح قرار بگیرند. همچنین گروهی هم از سرمایه گذاران وجود دارند که می خواهند با افتتاح شرکت به این حوزه پا بگذارند. متاسفانه به علت عدم شفافیت اطلاعات موجود، بسیاری از شرکت های ثبتی از این فرصت سوء استفاده کرده و به اسم ثبت شرکت دانش بنیان تلاش می کنند تا این متقاضیان را به خود جذب کرده و فرآیندی که نیازمند تخصص و تعهد چندین ماهه است، به اسم یک کار چند روزه به آنها بفروشند.

در این مطلب تلاش می کنیم برای کنار زدن این فرصت طلبان، سطح آگاهی عمومی در خصوص نحوه تبدیل شرکت ها به دانش بنیان را برایتان شرح بدهیم. با ما همراه باشید.

 

چطور شرکت دانش بنیان ثبت کنیم

اولین موردی که باید به آن بپردازیم، توضیح این موضوع است که چطور می توان شرکت دانش بنیان ثبت کرد؟ جواب این است که هیچ شرکتی از بدو تأسیس نمی تواند دانش بنیان باشد. همه مجموعه هایی که توانسته اند تأییدیه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای قرار گرفتن در زمره این شرکت ها را بدست آورند، شرکت هایی هستند که تأسیس شده اند، یک محصول یا خدمت با شرایط دانش بنیانی تولید و عرضه کرده اند و به کمک خدمت یا محصول مذکور، توانسته اند تأییدیه را بدست آورند. پس بنگاه هایی که مدعی هستند در هنگام ثبت باید شرکت را با شرایط خاص تأسیس کرد و از همان زمان می توان از مزایای این طرح بهره برداری نمود، حرف خلاف واقعی می زنند.

طرح دانش بنیان برای حمایت از شرکت هایی طراحی شده است که می توانند از علم و دانش برای تولید محصول با سطح فناوری بالا یا عرضه خدمات فوق تخصصی در زمینه های گوناگون استفاده کنند. این توانایی باید برای نهادهای مسئول، به طور ویژه معاونت علمی ریاست جمهوری، به اثبات برسد تا بتوانید از امتیازهای طرح دانش بنیان استفاده کنید. بنابراین باید شرکت ابتدا سر و شکل مناسبی به خود بگیرد و حداقل بخش تحقیق و توسعه (R&D) فعالی داشته باشد تا بتواند برای این امر اقدام نماید. البته برای آشنایی کامل با این موضوع پیشنهاد می شود حتما مقاله ثبت شرکت دانش بنیان در وب سایت ما را مطالعه فرمایید.

حالا که متوجه شدیم هدف در واقع تبدیل شرکت به دانش بنیان است و خبری از ثبت از همان ابتدا نیست، بهتر است شرایط تبدیل شرکت را بررسی کنیم.

 

شرایط تبدیل شرکت به دانش بنیان

همان طور که گفتیم، شرکتی که می خواهد تحت این طرح از امتیازات آن بهره ببرد باید محصول یا خدمت تخصصی و سطح بالایی عرضه کند. این کالاها و خدمات سنگ محک اصلی شرکت و تعیین کننده تبدیل شدن یا عدم تبدیل آن به دانش بنیان هستند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که مسئولیت اجرای این طرح را بر عهده دارد، ساز و کاری در نظر گرفته است که با توجه به خروجی یک مجموعه تشخیص بدهد که آیا شرکت از نظر فناوری سطح قابل قبولی دارد یا خیر. این ساز و کار نیز مستقیماً به ارزیابی و بررسی کالاها و خدمات عرضه شده شرکت می پردازد.

فهرستی در معاونت علمی تهیه شده است که اغلب با عنوان فهرست کالا و خدمات دانش بنیان شناخته می شود. این فهرست که شامل چند هزار محصول و خدمت متفاوت است، به صورت دوره ای به روز شده و هر ساله تغییرات ریز و درشتی در آن رخ می دهد. تا زمانی که محصول یا خدمت شما در این فهرست ذکر شده باشد یا به تولیدات ذکر شده قرابت داشته باشد، می توانید به دریافت تأییدیه امیدوار باشید.

با این حال، این همه داستان نیست. فرآیند تقاضای ارزیابی محصول یا خدمت از معاونت علمی و از سر گذراندن آن، می تواند به چالش قابل توجهی برای شما تبدیل شود. این موضوعی است که در بحث مراحل تبدیل شرکت به دانش بنیان بهتر می توانیم به آن بپردازیم.

 

مراحل تبدیل شرکت به دانش بنیان

گام اول برای هر مجموعه ای که می خواهد دانش بنیان شود، داشتن کد ملی شرکت است. این کد برای ثبت نام در سامانه تقاضای بازرسی معاونت علمی لازم می شود و در صورتی که شرکت هنوز مراحل تأسیس خود را به صورت کامل طی نکرده است، باید این مراحل را به انجام رسانده و با داشتن کد ملی برای تقاضای تأییدیه اقدام کند. دقت داشته باشید که شرکت هایی که مستقیماً تحت مدیریت نهادهای دولتی هستند، نمی توانند برای این طرح اقدام کنند و تنها شرکت های نیمه خصوصی و خصوصی می توانند این کار را انجام دهند.

با داشتن کد ملی، می توانید در سامانه ثبت نام کنید. در همان ابتدای کار متوجه می شوید که سیستم از شما می خواهد اطلاعات کلی شرکت و همچنین محصول یا خدمت مد نظر برای ارزیابی را وارد نمایید. بسیاری از این اطلاعات تحت فایل ها، فرم ها و مدارک خاصی باید بارگذاری شوند که اولین چالش را برای شرکت به وجود می آورد: هیچ راهنمای دقیقی برای دانستن زیر و بم نحوه پر کردن این مدارک و اسناد وجود ندارد. بسیاری از شرکت ها در همین مرحله دچار مشکل شده و نمی توانند فرآیند ارزیابی را پیش ببرند.

اما در صورتی که بتوانید از مرحله بارگذاری اطلاعات اولیه عبور کنید، معاونت علمی به بررسی اطلاعات شما می پردازد و در صورتی که محصول یا خدمت شما دارای پتانسیل باشد، از طریق کارگزاری های همکار یک ارزیاب به شما اختصاص می دهد. این ارزیاب وظیفه دارد با شرکت ارتباط گرفته و محصول یا خدمت را به صورت تخصصی بررسی کند. این ارتباط می تواند حضوری یا غیرحضوری باشد و طی جلسات متعدد با مدیران و کارکنان بخش تحقیق و توسعه شکل می گیرد. اینجا بحث نحوه معرفی محصول یا خدمت بر اساس فهرست کالا و خدمات دانش بنیان اهمیت پیدا می کند، امری که لازمه آن آشنایی داشتن با قریب به چند هزار محصول متفاوت است.

در صورتی که ارزیاب هم شرکت را تأیید کند، مدارک مجموعه به کمیته های داخلی معاونت ارسال شده و پس از بررسی های ثانویه، بر اساس مدارک مالی شرکت و عمر آن از تاریخ تأسیس، نوع گواهی شرکت تعیین می شود. این امر سپس از طریق کارتابل سامانه تقاضای معاونت به شرکت ابلاغ شده و مجموعه شما ذیل فهرست شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد. تقاضا برای خدمات نیز از طریق همین کارتابل انجام شده و در حقیقت شما از این زمان می توانید از امتیازات موجود در طرح استفاده کنید.

 

مشاوره ثبت شرکت دانش بنیان

اگر با تمام این تفاسیر متوجه شده اید که با چه مسیر پرفراز و نشیبی روبرو هستید، شاید بخواهید با یک مشاور مجرب و کارکشته در این زمینه مشورت کنید. این کاری است که مجموعه فن بنیان می تواند برای شما عزیزان بر عهده بگیرد: تنها کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به صورت تلفنی یا آنلاین، به سرعت شما را از پتانسیل کنونی و آتی شرکت بر اساس محصولاتی که تولید می کنید و خدماتی که ارائه می دهید، باخبر سازند. در صورتی که پتانسیل وجود داشته باشد و قصد داشته باشید به این مسیر وارد شوید، مجموعه فن بنیان می تواند به عنوان بلد راه در کنار شما بوده و در تمام مراحل تا دریافت تأییدیه خدمات خود را در اختیار شما قرار بدهد.

CTA support

مقالات مرتبط

فرم درخواست مشاوره

برای جلسه مشاوره لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.