مشاوره تخصصی دانش بنیان در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته

مشاوره تخصصی دانش بنیان در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته

دسته بندی ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته جزو دسته های بزرگتر در فهرست کالا و خدمات دانش بنیان به حساب می‌آید. این دسته در بردارنده همه ادواتی است که در دسته های دیگر فهرست قرار نمی‌گیرند، اما از نظر نهادهای مسئول دارای پتانسیل دریافت تأییدیه هستند.

بنابراین برای مثال پلیمرهای پیشرفته یا تولیدات مرتبط با آنها در این دسته قرار نمی‌گیرند چون دسته جداگانه ای برای آنها در نظر گرفته شده است. اما تجهیزات مرتبط با انرژی هسته ای در حوزه ماشین آلات قرار می‌گیرند چون دسته ای برای آنها در نظر گرفته نشده است.

بر این اساس، این حوزه شامل زیردسته های زیر است:

 • تجهیزات ساخت و تولید مواد و قطعات فلزی، سرامیکی، پلیمری و کامپوزیتی
 • تجهیزات اختصاصی تولید نانومواد
 •  ماشین های دوار و تجهیزات وابسته
 • ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته صنعت نفت و گاز
 • تجهیزات پیشرفته حوزه انرژی های تجدید پذیر
 • تجهیزات پیشرفته هسته ای
 •  هواگردها، تجهیزات و سازه های هوافضا
 •  سامانه ها، تجهیزات و عملگرهای پیشرفته هیدرولیکی و پنوماتیکی
 • شبیه سازهای پیشرفته
 •  تجهیزات پیشرفته سایر حوزه ها
 • خدمات آزمایشگاهی و طراحی مهندسی
 • تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات تست و آزمون (کنترل کیفی)

تماس همین الان با فن بنیان برای مشاوره

تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید شامل ادواتی هستند که به کمک آنها می‌توان انواع الیاف، پلیمرها، سرامیک ها و… را تولید کرد. اغلب این ادوات باید تا سطح قابل توجهی اتوماسیون داشته باشند و بنابراین صرف راه اندازی یک خط تولید دستی برای تأیید شدن کفایت نمی‌کند.

ادواتی مانند شکل دهنده های فلزات، شکل دهنده های متالوژی پودر، ادوات ریخته گری پیشرفته، ادوات پیشرفته ماشین کاری، کوره های پیشرفته، قطعات پیشرفته مرتبط با فناوری خلأ و رآکتورهای شیمیایی جزو این دسته هستند.
تجهیزات اختصاصی نانومواد دستگاه هایی هستند که برای تولید مواد دارای خواص نانو به کار می‌روند و صرفاً همین کاربرد را دارند. دستگاه نانوکاویتاسیون، دستگاه الکتروریسی برای نانوالیاف و هموژنایزرهای پیشرفته برای نانوامولسیون ها مثال های مناسبی در این بخش هستند.

ماشین های دوار و تجهیزات وابسته اغلب هم شامل تولید و هم شامل خدمات پیشرفته تعمیرات اساسی این دستگاه ها خواهد بود. کار در زمینه تولید یا تعمیرات اساسی توربین، تولید کمپرسورهای پیشرفته، پمپ های پیشرفته با سطح فشار و دبی بالا، فن های محوری و برگشت پذیر پیشرفته، تجهیزات بالانسینگ، قطعات جانبی توربین، موتورهای احتراقی مدرن، قطعات انتقال قدرت با توان بالا و توربواکپندرهای پیشرفته در این دسته قرار می‌گیرند.

دانش بنیان ماشین آلات پیشرفته فن بنیان

ماشین آلات پیشرفته نفت و گاز دسته بزرگی هستند و شامل تجهیزات متعددی هستند که به صورت موردی نام برده شده اند و به فعالان در این حوزه پیشنهاد می‌کنیم مستقیماً به فهرست برای بررسی آنها مراجعه کنند. بسیاری از تجهیزات چاه پیمایی، وسایل چاه آزمایی، رشته های حفاری، لوله های جداری و آستری، تجهیزات تزریق اسید، ادوات دکل حفاری و سکوهای دریایی، تجهیزات حفاری جهت دار و وسایل سرچاهی در این گروه جا می‌گیرند. جدا از این، ابزارهای بهره برداری نفت و گاز، تجهیزات میان دستی و ادوات پایین دستی نیز جزو این دسته هستند.
تجهیزات حوزه انرژی های تجدید پذیر به انواع سامانه ها، قطعات و سیستم های پیشرفته می‌پردازد که به یکی از حوزه های انرژی باد، خورشید، برق آبی، دریایی و زیست توده می‌پردازد.
سازه های هوافضا همان طور که نامشان نشان می‌دهد، به مسائلی مانند پهپادها، ماهواره ها، موشک ها و سامانه های پرتابی مرتبط با آنها مربوط می‌شود. انواع تجهیزات مکانیکی هوافضا، پرنده های پیشرفته مانند هواپیماهای بدون موتور و گلایدرها و همچنین قطعات ماهواره ها در این دسته قرار می‌گیرند.
سامانه های هیدرولیکی و پنوماتیکی انواع جک هیدرولیک مدرن، ماشین آلات کنترل فشار یا نیرو و در نهایت هر وسیله ای که در این دسته جای گرفته و سطح اتوماسیون بالایی داشته باشد، شامل می‌شود.

شبیه سازهای پیشرفته بیشتر بر تعامل کاربر با فضای مجازی، شبیه ساز شرایط محیطی و شبیه سازهای تخصصی (ریخته گری، حفاری و…) تمرکز می‌کند. انواع تجهیزات نمایش سه بعدی در این دسته هستند.
سایر حوزه ها نیز به تمام گروه هایی می‌پردازد که در این دسته بندی ها قرار نمی‌گیرند. سازه های دریایی، تجهیزات ریلی، ادوات راه و ساختمان، ماشین آلات معدن، تجهیزات حوزه کشاورزی و مواد غذایی، ادوات مرتبط با اقلیم و آب و هوا، زیست فناوری و تعمیرات اساسی زیرشاخه های شناخته شده این دسته هستند.

تجهیزات آزمایشگاهی و تست شامل ادوات لازم برای بررسی خواص مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی مواد در کنار انجام بررسی های میکروسکوپی، وسایل پوشش دهی، ادوات ساخت میکرو و نانوالکترونیک، محصولات حوزه مهندسی نفت و تجهیزات کنترل کیفی و آزمون مواد است. تولید برخی ادوات آزمایشگاهی درجه یک در سطح بین المللی نیز جزو این گروه قرار می‌گیرند.

شرایط دریافت تأییدیه دانش بنیان در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته

هر محصولی که بخواهد تأییدیه دریافت کند، باید بتواند ارزیابی های معاونت علمی‌را با موفقیت از سر بگذارد. ارزیابی ها در این نهاد به کمک بازرسانی انجام می‌شود که به محل شرکت متقاضی مراجعه کرده و محصول مورد نظر را بررسی می‌کنند.

این ارزیابان بسته به حوزه ثبت شده برای محصول به جنبه های مختلفی از آن توجه می‌کنند که در خصوص ماشین آلات شامل سه حوزه زیر می‌شود:

 1. هسته اصلی محصول باید در محل شرکت تولید شده باشد و به صورت برون سپاری بدست نیامده باشد
 2. محصول باید سطح فناوری بالایی داشته باشد، به این معنی که هر شرکت دیگری نتواند به راحتی آن را تولید کند و در بازار هم نباید نمونه های مشابه متعددی از آن یافت گردد.
 3. باید قابل مقایسه با نمونه های مشابه یا نزدیک به خود باشند که در فهرست ذکر شده است.

مشاوره دانش بنیان در حوزه ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات

سطح فناوری اغلب به آنچه که میانگین تکنولوژی به کار رفته در زمینه کاری مورد نظر حساب می‌شود، اشاره دارد. همچنین، قابلیت مقایسه با نمونه های مشابه در فهرست را می‌توانید از مطالعه این مدرک مشخص کنید. فرض کنید تولیدکننده یک پمپ دیافراگمی‌هستید. در فهرست پمپ دیافراگمی‌ذکر شده است، اما شرط تأیید آن تحمل فشار حداقل 15 بار می‌باشد. بنابراین تا زمانی که خودتان در محل شرکت این پمپ را با این شرایط کاری عرضه کنید، می‌توانید امیدوار به گذراندن ارزیابی با نتایج مثبت باشید.

دریافت تأییدیه دانش بنیان ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته

مرکز توسعه دانش بنیان با همکاری مجموعه ای از کارشناسان حرفه ای تشکیل شده است که مدت طولانی در زمینه مشاوره و ارزیابی پتانسیل محصولات و تجهیزات گوناگون برای دریافت تأییدیه دانش بنیان فعالیت کرده اند.

این سابقه در کنار تبحر تیم ما باعث شده است که بتوانیم شرکت های متعددی را به فهرست مجموعه های دانش بنیان افزوده و آنها را تحت حمایت دولتی ببریم. در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته نیز این سابقه به کار آمده و تضمین می‌کند که بتوانیم با کمترین دردسر و در حداقل زمان بتوانید به تأییدیه دست پیدا کنید.

فرم درخواست مشاوره

برای جلسه مشاوره لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

3 نظر

 • سلام
  من توانستم وسیله ای اختراع و ثبت کنم اما بخاطر تنها بودن
  و نداشتن سرمایه امکان تولید و تجاری سازی را ندارم آیا من
  میتونم روی شما برای ساخت وتجاری سازی حساب کنم ؟

 • اگر مختص افراد خاص نباشد عالی است، کاش مجموعه ای راه
  اندازی کنید برای نخبگان مخترعانی که شناخته شده نیستند و
  نیتوانند مفید قائل بشوند…

 • سلام. نیروگاه بادی و آبی ثبت اختراع شده دارم .
  امکان نمونه سازی ندارم چون بسیار بزرگ است و مکان
  نصب آن نیز نیاز به مجوز دارد که ساتبا راه کار قانونی
  ندارد . و بصورت مناقصه به سرمایه گذار میدهد .
  امکان بررسی طرح و صدور مجوز دانش بنیان ، بدون
  ساخت نمونه اولیه چگونه ممکن است ؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.