دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


وام کم بهره و وام های دانش بنیان
۱۶ اسفند ۱۴۰۲

یکی از خدماتی که تحت حمایت به شرکت های دانش بنیان عرضه می‌شود، وام ...

هزینه ثبت شرکت دانش بنیان
۵ اسفند ۱۴۰۲

فرض کنید از پرسنل یا موسسان یک شرکت هستید در خصوص طرح دانش بنیان ...

فرآیند استخدام شرکت دانش بنیان
۲ اسفند ۱۴۰۲

برای بسیاری از کسانی که با حمایت ها و طرح های پیرامون شرکت های ...

مالیات شرکت های دانش بنیان
۱ اسفند ۱۴۰۲

مالیاتی که دولت ها از فعالان اقتصادی خصوصی دریافت می‌کند، یکی از مهمترین منابع ...

تفاوت شرکت دانش بنیان و شرکت خلاق
۱۷ بهمن ۱۴۰۲

اگر اهل مطالعه در خصوص طرح های حمایتی دولت از شرکت های خصوصی باشید ...

استقرار شرکت‌ های دانش بنیان
۱۲ دی ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان شرایط استقرار شرکت‌ های دانش بنیان در ...

برچسب ها


وام کم بهره و وام های دانش بنیان

وام کم بهره و وام های دانش بنیان

یکی از خدماتی که تحت حمایت به شرکت های دانش بنیان عرضه می‌شود، وام های کم بهره ای است که به دستور معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی این طرح ملی در اختیارآنها قرار می‌گیرد. با این وجود هم کسانی که قصد دارند برای دریافت تأییدیه دانش بنیان اقدام کنند و هم کسانی که در حال حاضر این تأییدیه را در اختیار داشته و تلاش می‌کنند از این حمایت مخصوص بهره برداری نمایند، با ابهام در این خصوص مواجهند و نمی‌دانند که این وام ها چه خصوصیات و مشخصاتی دارند. در این مطلب تلاش می‌کنیم این نقطه تاریک را برای مخاطبان عزیز مجموعه فن بنیان روشن کنیم.

فهرست مطالب:

وام دانش بنیان چیست؟

اول از همه بد نیست کلیت این طرح حمایتی را متوجه بشویم. شرکت های دانش بنیان مجموعه هایی هستند که به خاطر سطح و حوزه فعالیتشان از حمایت های گوناگونی برخوردار می‌شوند. هر کدام از این حمایت ها با هدف مشخصی در نظر گرفته شده است تا بتواند خلأ موجود در یک حوزه حیاتی برای رشد و توسعه مجموعه را رفع کند. برای مثال امریه سربازی به منظور کمک به حفظ نیروی انسانی متخصص در فرآیند تحقیق و توسعه فراهم آمده است در حالی که اعتبار مالیاتی تلاش می‌کند بار مالی ناشی از مالیات را برای شرکت سبک کند.

مشخصاً وام نیز برای کاهش فشار ناشی از هزینه های فعالیت به یک شرکت داده می‌شود، اما معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری با بررسی ویژگی های معینی در یک مجموعه میزان مجاز دریافت وام آن را استخراج می‌کند و در واقع هدف از وام، تأمین نیاز موجود بسته به این ویژگی هاست.

ساختار پرداخت معمولا از طریق ارتباط گرفتن معاونت علمی‌ با صندوق نوآوری و شکوفایی انجام می‌شود، جایی که صندوق بر اساس نیاز و درخواست شرکت اقدام به اختصاص دادن نوع خاصی از وام نموده و سپس تسهیلات مربوط به آن را در اختیار مجموعه قرار می‌دهد. اغلب یک بانک هم به عنوان طرف قرارداد برای تأمین منابع مالی تسهیلات معرفی می‌شود که باید مبلغ تأییدی صندوق را به شرکت پرداخت نماید.
اما همه این اطلاعات بیش از حد کلی هستند. شاید بهتر باشد به سراغ انواع وام هایی برویم که برای شرکت های این حوزه در نظر گرفته می‌شوند تا با جزئیات این حمایت بیشتر آشنا شوید.

انواع وام دانش بنیان

تسهیلات مالی و اعتباری صندوق نوآوری و شکوفایی که به شرکت های دانش بنیان عرضه می‌شود، به 9 دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • تسهیلات نمونه سازی
 • تسهیلات ورود به بازار
 • تسهیلات قبل از تولید صنعتی
 • تسهیلات تولید صنعتی
 • تسهیلات شتاب دهنده ها
 • تسهیلات تأمین مالی هزینه های جاری تولید
 • تسهیلات ودیعه رهن محل کار
 • لیزینگ و استصناع
 • اعتبار اسنادی

در ادامه هر کدام از این حمایت های نه گانه را با جزئیات بیشتر بررسی می‌کنیم.

تسهیلات نمونه سازی

 • کارمزد: 4 درصد
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 3 سال

این نوع وام تا 100 درصد هزینه های مورد نیاز برای نمونه سازی را متناسب با توان شرکت پوشش می‌دهد و هدف از آن کمک به تولید یک نمونه مهندسی برای معرفی به بازار می‌باشد. صندوق به شرطی این مبلغ را تقبل می‌کند که حداقل یک نمونه آزمایشگاهی مورد تأیید معاونت علمی‌ریاست جمهوری در محل شرکت تولید شده باشد و طرح فنی برای توسعه آن به بازار و درآمدزایی از طریق آن موجود باشد.

تسهیلات ورود به بازار

 • کارمزد: 4 درصد
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 3 سال

به منظور کمک به ظرفیت سازی شرکت برای ورود به بازار انجام شده و به شرطی داده می‌شود که محصول مجموعه هنوز به درآمدزایی نرسیده باشد. تا سقف 80 درصد هزینه های مورد نیاز شرکت برای ورود به بازار از طریق تولید یک محصول به کمک این تسهیلات تأمین شده و شرط دریافت آن این است که مجموع فروش سالیانه شرکت از 20 میلیارد تومان بالاتر نرفته باشد.

درباره ورود و تحلیل تخصصی بازار حوزه کاری خود بیشتر بخوانید.

تسهیلات قبل از تولید صنعتی

 • کارمزد: 16 درصد
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 5 سال

به صورت مرحله ای پرداخت شده و بر اساس گزارش پیشرفت طرح میزان سقف آن مشخص می‌شود. به شرطی که حداقل یک نمونه صنعتی از محصول داشته باشید، تأییدیه های فنی آن موجود باشد و محصول سهم قابل توجهی در بازار مربوطه بدست آورده باشد، صندوق این تسهیلات را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند تا سقف 80 درصد هزینه های مورد نیاز مجموعه را تأمین کند.

تسهیلات تولید صنعتی

 • کارمزد: 16 درصد
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 7 سال

پوشش دهنده هزینه های تأمین مکان تولید، خرید و راه اندازی تأسیسات زیربنایی، خرید و راه اندازی ماشین آلات و تأمین مواد اولیه است و می‌تواند تا 80 درصد هزینه های مورد نیاز شرکت را تأمین کند. این وام هم مشابه تسهیلات قبل از تولید صنعتی به صورت مرحله ای پرداخت می‌شود و به پیشرفت طرح وابسته است. تا زمانی که حداقل یک نمونه آزمایشگاهی از محصول با تأییدیه های فنی و استانداردهای آن را در اختیار داشته باشید که به تأیید معاونت علمی‌رسیده باشد، می‌توانید برای این تسهیلات درخواست بدهید.

تسهیلات شتاب دهنده ها

 • کارمزد: 4 درصد
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 36 ماه

هدف از آن کمک به راه اندازی کسب و کارهای استارت آپی از طریق تأمین مالی شتاب دهنده هاست و بنابراین مختص این گروه خاص از شرکت های دانش بنیان می‌شود. می‌توان این نوع از تسهیلات را چندین بار درخواست کرد و هر بار با بررسی رشد امتیازات شتابدهی و تسویه حداقل 20 درصد از تسهیلات قبلی، امکان پرداخت مجدد آن وجود دارد.

تسهیلات تأمین مالی هزینه های جاری تولید

 • کارمزد: بین 16 تا 23 درصد بسته به میزان فروش سالیانه
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 12 تا 24 ماه بسته به میزان فروش سالیانه

این تسهیلات هم چندین بار قابل دریافت است. شامل دو گروه تسهیلات تأمین مالی قرارداد و تسهیلات رشد تولید است که می‌تواند تا سقف 40 درصد از کل مبلغ قرارداد برای شرکت ها را در حالت اول شامل شود. در حالت دوم، در نخستین حمایت، تا 20 درصد فروش دانش‌بنیان برای فعالیت های پلتفرمی‌ و پرداخت دیجیتال و 50 درصد فروش دانش‌بنیان برای سایر فعالیتها قابل اعطاء است و در حمایتهای بعدی، معادل 25 درصد مجموع فروش حمایت شده در نوبتهای قبلی به عنوان آورده شرکت در نظر گرفته می‌شود.

تسهیلات ودیعه رهن محل کار

 • کارمزد: –
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 1 سال که تا 2 سال اضافه نیز قابل تمدید است.

تا سقف 70 درصد از ارزش کل رهن محل کار را می‌توانید از طریق این تسهیلات از صندوق دریافت کنید. این خدمت که جزو حمایت های مخصوص شرکت های کوچک و تازه تأسیس است، در سقف تهران تا سقف 650 میلیون تومان، در مراکز استان ها تا 550 میلیون تومان و در سایر شهرها تا 350 تومان سقف دارد. شاید مهمترین شرط دریافت آن این باشد که کارشناس معاونت علمی‌باید تأیید کند که شرکت حداقل 30 درصد از ارزش کل رهن ملک را می‌تواند به عنوان حداقل آورده سالیانه خود اثبات کند.

لیزینگ و استصناع

 • کارمزد: 20 درصد برای زمانی که شرکت کمتر از 10 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده باشد و 23 درصد برای مبالغ بیشتر
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: 3 سال (12 ماه برای لیزینگ و استصناع محصولات مصرفی)

این خدمات به این معنا هستند که شرکت قصد دارد یک محصول یا ماده اولیه معین را خریداری کند و قادر نیست هزینه های آن را پرداخت کند، پس معاونت وارد عمل شده و هزینه مورد نیاز را پرداخت می‌کند. سپس به مرور زمان هزینه پرداخت شده را از شرکت پس می‌گیرد. لیزینگ و استصناع را می‌توان تا سقف 70 درصد قیمت محصول درخواست کرد و آن را به صورت تک مرحله برای لیزینگ و چندمرحله ای برای استصناع دریافت نمود. میزان کارمزد و تنفس در این طرح نیز بر اساس نظر کارشناس مشخص می‌شود.

اعتبار اسنادی

 • کارمزد: –
 • مجموع زمان تنفس و بازپرداخت: –

به نام LC داخلی هم شهرت دارد و در ارتباط نزدیک با بانک های مورد تأیید صندوق به شرکت ها اعطا می‌شود. طبق قاعده‌ای که در مورد اعتبار اسنادی وجود دارد، هرگاه که خریدار قادر به پرداخت مبلغ خرید نباشد، بانک موظف است باقیمانده یا تمام مبلغ خرید را بپردازد. بانک همچنین به نیابت از خریدار که نگهدارنده اعتبارات اسنادی است تا زمان در یافت تائیدیه که کالاهای خریداری شده حمل شده اند وجه را پرداخت نخواهد کرد.

دریافت وام دانش بنیان

مجموعه فن بنیان آماده است تا خدمات خود را برای آن دسته از عزیزانی که قصد دریافت حمایت های وام دانش بنیان را دارند، با به صرفه ترین هزینه و در سریعترین زمان ممکن در اختیار هموطنان قرار بدهد. حتی اگر هنوز موفق به دریافت تأییدیه نشده اید، کارشناسان ما می‌توانند به شما کمک کنند تا در این مسیر قرار گرفته و بعد از دریافت تأییدیه دانش بنیان برای اخد وام اقدام نمایید. در تمام مسیر می‌توانیم در کنار شما بوده و راه را برایتان روشن کنیم و تنها چیزی که نیاز دارید، یک تماس با تیم ماست.

5/5 - (1 امتیاز)
فرم درخواست مشاوره

برای جلسه مشاوره لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.