دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


وام کم بهره و وام های دانش بنیان
۱۶ اسفند ۱۴۰۲

یکی از خدماتی که تحت حمایت به شرکت های دانش بنیان عرضه می‌شود، وام ...

هزینه ثبت شرکت دانش بنیان
۵ اسفند ۱۴۰۲

فرض کنید از پرسنل یا موسسان یک شرکت هستید در خصوص طرح دانش بنیان ...

فرآیند استخدام شرکت دانش بنیان
۲ اسفند ۱۴۰۲

برای بسیاری از کسانی که با حمایت ها و طرح های پیرامون شرکت های ...

مالیات شرکت های دانش بنیان
۱ اسفند ۱۴۰۲

مالیاتی که دولت ها از فعالان اقتصادی خصوصی دریافت می‌کند، یکی از مهمترین منابع ...

تفاوت شرکت دانش بنیان و شرکت خلاق
۱۷ بهمن ۱۴۰۲

اگر اهل مطالعه در خصوص طرح های حمایتی دولت از شرکت های خصوصی باشید ...

استقرار شرکت‌ های دانش بنیان
۱۲ دی ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان شرایط استقرار شرکت‌ های دانش بنیان در ...

برچسب ها


هزینه ثبت شرکت دانش بنیان

هزینه ثبت شرکت دانش بنیان

فرض کنید از پرسنل یا موسسان یک شرکت هستید در خصوص طرح دانش بنیان تحقیق کرده اید. حالا پس از اینکه مجاب شده اید قرار گرفتن تحت چتر حمایتی این طرح ارزشش را دارد، می‌خواهید برای ثبت شرکت دانش بنیان اقدام کنید. چه کارهایی باید انجام شود و با چه هزینه هایی روبرو هستید؟ این مطلب تلاش می‌کند این سوال ها و بیشتر از آنها را برای شما پاسخ بدهد.

فهرست مطالب:

ثبت شرکت دانش بنیان چگونه است؟

همه کسانی که کارآفرین هستند یا با مدیریت شرکت آشنایی دارند، می‌دانند که ثبت شرکت فرآیندی است که طی آن یک مجموعه تجاری جدید پا به عرصه وجود می‌گذارد. چنین فرآیندی اغلب با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی‌و پیروی از یک مسیر معین تا هنگام راه اندازی مجموعه مورد نظر پیگیری می‌شود و فرآیند روتین اما بعضاً زمان بری به حساب می‌آید.

بسیاری از هموطنان ترجیح می‌دهند انجام این کارها را بر عهده مشاوران و متخصصان این حوزه قرار بدهند و تنها به پرداخت هزینه برای انجام این کار راضی می‌شوند. چنین افرادی اگر نیت سوء داشته باشند، از ناآگاهی عمومی‌استفاده کرده و به اسم ثبت شرکت دانش بنیان تلاش می‌کنند از این حوزه نیز برای خود درآمدزایی کنند، در حالی که اصولا آنچه که با این نام می‌شناسیم تفاوت های عمده با ثبت شرکت عادی دارد.

هیچ شرکتی از بدو تأسیس نمی‌تواند تحت حمایت این طرح قرار بگیرد. در واقع طبق آیین نامه ها و قوانین موجود، پس از اینکه مجموعه شما کارهای ثبتی خود را انجام داد و رسماً آغاز به فعالیت نمود، باید ابتدا یک محصول یا خدمت با سطح فناوری بالا تولید کند. پس از اینکه این محصول بدست آمد، باید از طریق یک سامانه اینترنتی و به کمک کد ملی شرکت، درخواست برای ارزیابی آن به معاونت علمی‌و فناوری ریاست جمهوری ارسال گردد.

در صورتی که معاونت پس از ارزیابی محصول تأیید کند که سطح فناوری و ویژگی های فنی آن در چهارچوب حمایتی قانون قرار می‌گیرد، محصول به عنوان دانش بنیان شناخته شده و شرکت ارائه دهنده آن نیز با این نام در فهرست مجموعه های تحت حمایت این طرح قرار می‌گیرد.

به عبارت دیگر، پروسه ای که به نام ثبت می‌شناسیم در این طرح مدت قابل توجهی به طول انجامیده و شامل فراز و نشیب های فراوان، مراحل تحقیق و توسعه متعدد و البته فارغ از بحث اسناد رسمی‌است. طرف حساب متقاضی در این حالت معاونت علمی‌ریاست جمهوری است و این نهاد است که تصمیم می‌گیرد آیا شما تأییدیه دریافت می‌کنید یا خیر.
اما با این تفاسیر، چه هزینه ای برای دریافت تأییدیه صرف می‌شود؟

هزینه دریافت تأییدیه دانش بنیان

ارسال درخواست برای دریافت تأییدیه به معاونت علمی‌ هیچ هزینه ای برای شما در بر ندارد. هر شرکتی با استفاده از شناسه ملی خود می‌تواند برای این امر در سامانه اینترنتی این نهاد اقدام کند. پس از ثبت نام در سامانه، فرم ها و مدارک معینی از مجموعه متقاضی طلب می‌شود که باید به دقت و تحت شرایط معینی تکمیل و سپس بارگذاری شوند. معاونت با بررسی این اسناد اولیه، در صورت تأیید، شرکت را به مرحله دوم می‌فرستد که با عنوان مرحله ارزیابی شناخته می‌شود.

در مرحله ارزیابی یک کارگزاری خارج از معاونت مسئولیت بررسی و تحلیل محصول یا خدمت ارائه شده توسط مجموعه را بر عهده می‌گیرد. این مراکز برای خدمات ارزیابی هزینه دریافت می‌کنند، اما معاونت علمی‌ این هزینه ها را تقبل می‌کند و شرکت نیازی نیست نگران آنها باشد. ارزیابی بسته به شرایط محصول یا خدمت می‌تواند تا چند ماه هم طول بکشد و در این مدت کارگزاری به روش های تلفنی، آنلاین و حضوری ارزیابان خود را با متقاضی ارتباط می‌دهد. در نهایت در صورت از سر گذراندن ارزیابی و تأیید نهایی معاونت، یک شرکت می‌تواند تحت حمایت های این طرح قرار بگیرد.

اما مشکل اصلی در این قسمت که نباید دست‌کم گرفته شود، این است که متاسفانه به زحمت شفاف سازی در خصوص این فرآیندها از سوی نهادهای مسئول انجام می‌شود. پس بسیاری از مجموعه های متقاضی با این مشکل روبرو هستند که نمی‌دانند در هر مرحله باید چه کاری انجام بدهند. فرم ها و مدارکی که در خصوصشان صحبت کردیم، باید با ملاحظات مشخصی پر شود که به صورت عمومی‌ آشکار نیستند و ارزیاب هایی هم که با شرکت در ارتباط قرار می‌گیرند، اولویت های خاص خودشان را در هنگام بررسی محصول یا خدمت دارند که این مورد هم علنی اعلام نمی‌شود.

این موضوع یک فضای پر از ابهام را به وجود می‌آورد که با کوچکترین لغزش می‌تواند زمینه رد درخواست تأییدیه را از جانب معاونت فراهم کند. به همین دلیل است که برخی مجموعه های مشاوره راه اندازی شده اند که به کمک متقاضیان می‌آیند و تلاش می‌کنند این مسیر را برای عموم فعالان اقتصادی هموارتر کنند. طبیعتا اگر قرار باشد از چنین خدماتی استفاده کنید، با هزینه های متناسب با محصول و مراحل مختلف ارزیابی روبرو خواهید بود. پس به طور کلی اصل فرآیند فاقد هزینه قابل توجه برای شرکت است و تنها زمانی ممکن است با هزینه های اضافی روبرو شوید که بخواهید از خدمات مجموعه های آگاه به چالش های این حوزه استفاده کنید.

جمع بندی
در این مطلب شما را با هزینه های ثبت شرکت دانش بنیان آشنا کردیم. ابتدا به این موضوع پرداختیم که منظور از ثبت در این مقوله چیست و مشخص کردیم که باید به دنبال دریافت تأییدیه بروید و خبری از قرار گرفتن تحت این طرح از هنگام تأسیس مجموعه نخواهد بود. سپس به مهمترین فاکتورها در تعیین هزینه دریافت این تأییدیه پرداختیم. اگر تمایل دارید از مشاوره ما برای دریافت تأییدیه بهره ببرید، تنها کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و در این خصوص اطلاعات دقیق و مبسوط دریافت نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید
فرم درخواست مشاوره

برای جلسه مشاوره لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.