دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


وام کم بهره و وام های دانش بنیان
۱۶ اسفند ۱۴۰۲

یکی از خدماتی که تحت حمایت به شرکت های دانش بنیان عرضه می‌شود، وام ...

هزینه ثبت شرکت دانش بنیان
۵ اسفند ۱۴۰۲

فرض کنید از پرسنل یا موسسان یک شرکت هستید در خصوص طرح دانش بنیان ...

فرآیند استخدام شرکت دانش بنیان
۲ اسفند ۱۴۰۲

برای بسیاری از کسانی که با حمایت ها و طرح های پیرامون شرکت های ...

مالیات شرکت های دانش بنیان
۱ اسفند ۱۴۰۲

مالیاتی که دولت ها از فعالان اقتصادی خصوصی دریافت می‌کند، یکی از مهمترین منابع ...

تفاوت شرکت دانش بنیان و شرکت خلاق
۱۷ بهمن ۱۴۰۲

اگر اهل مطالعه در خصوص طرح های حمایتی دولت از شرکت های خصوصی باشید ...

استقرار شرکت‌ های دانش بنیان
۱۲ دی ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان شرایط استقرار شرکت‌ های دانش بنیان در ...

برچسب ها


مالیات شرکت های دانش بنیان

مالیات شرکت های دانش بنیان

مالیاتی که دولت ها از فعالان اقتصادی خصوصی دریافت می‌کند، یکی از مهمترین منابع تأمین بودجه کشور به شمار می‌رود. با این وجود در برخی موقعیت ها و برخی شرایط که اغلب به خاطر یک طرح مشخص به وجود می‌آیند، این مبالغ برای مجموعه ها و شرکت ها دستخوش تغییراتی می‌شوند و با بخشودگی و کاهش های متفاوتی برای آنها روبرو می‌شوید.

چنین طرح هایی معمولا در بین عموم مردم طرفداران فراوانی دارند و اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی‌در خصوص آنها نیز اهمیت فراوانی دارد. طرح دانش بنیان هم چنین طرحی است و در این قسمت تلاش می‌کنیم شما را با حمایت های مالیاتی مرتبط در آن بیشتر آشنا کنیم.

فهرست مطالب:

حمایت مالیات معاونت علمی‌ ریاست جمهوری

معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری مهمترین نهادی است که در ایران وظیفه پیشبرد طرح دانش بنیان را بر عهده دارد. برای این کار، قوه مقننه کشور قوانین خاصی را تصویب کرده و به کمک آنها سازمان های مختلف ایران را موظف کرده است که با این نهاد ارتباط و همکاری نزدیک داشته باشند. یکی از این سازمان ها هم اداره امور مالیاتی کشور است که باید در صورت دریافت نامه از معاونت علمی، یکی از دو خدمت زیر را در اختیار فعالان اقتصادی این حوزه قرار بدهد:

  • معافیت مالیاتی
  • اعتبار مالیاتی

در ادامه هر دو خدمت را با جزئیات با هم بررسی می‌کنیم.

معافیت مالیات دانش بنیان

حمایت معافیت مالیاتی از زمانی که قانون این طرح در مجلس تصویب شد، جزئی از آن بوده است. طبق این حمایت، مجموعه هایی که در بالاترین سطح فناوری از نظر معاونت علمی‌قرار دارند، می‌توانند از پرداخت های معمول خود به اداره امور مالیاتی معاف شوند. این معافیت تنها برای هزینه های مربوط به تولید محصولی که به عنوان دانش بنیان ثبت شده است قابل استفاده است و اگر برای مثال شرکت ده محصول دیگر تولید کند، سود حاصل از تجارت با آنها شامل این حمایت نمی‌شود.
لازم به ذکر است که با تغییرات قابل توجهی که در سال 1402 در خصوص آیین نامه های طرح های حمایتی معاونت علمی‌ریاست جمهوری اتفاق افتاد، بحث تداوم معافیت در میان تصمیم گیرندگان مطرح شده است. گرچه این موضوع هنوز نهایی نشده است، اما این احتمال وجود دارد که این حمایت در سال 1403 از لیست طرح های حمایتی معاونت علمی‌کنار گذاشته شود.

اعتبار مالیاتی دانش بنیان

اعتبار مالیاتی به این معناست که پس از دریافت تأییدیه و قرار گرفتن تحت پوشش معاونت علمی، یک شرکت در انتهای سال که قرار است صورت های مالی خود را ارائه بدهد و مالیات بپردازد، می‌تواند از معاونت بخواهد که شرایط آن را برای دریافت این مورد بررسی کند. این نهاد از طریق کارگزاری ها وارد عمل شده و اسناد حقوقی و هزینه ای شرکت را چک می‌کند. در صورتی که صحت اسناد برای این نهاد اثبات شود، شرکت به اندازه هزینه ای که صرف تحقیق و توسعه محصولات دانش بنیان خودش کرده است، این اعتبار را دریافت می‌کند.

برای مثال فرض کنید شرکت شما در کار نرم افزار فعال بوده و هزینه های مشخصی برای کدنویسی، توسعه و راه اندازی نرم افزار خود صرف کرده است. همچنین موفق شده اید تأییدیه معاونت علمی‌را هم کسب کنید و این نرم افزار تحت پوشش طرح حمایتی مورد نظر قرار گرفته است.

حالا در صورتی که در انتهای سال مالی خود برای اعتبار درخواست بدهید، در صورتی که معاونت تأیید کند می‌توانید با ارائه فاکتورهای خرید و فیش های حقوق در کنار اسناد حقوقی شرکت، تا سقف برابر با هزینه هایتان اعتبار دریافت کنید. مقدار این مبلغ به معیارهای ریز و درشت فراوانی بستگی دارد، اما عموماً آن را کاملاً مرتبط با نظر ارزیاب معاونت که به محل شرکت رجوع می‌کند می‌دانند.

طبیعتاً برای برخورداری از این حمایت باید پیش از اتمام سال مالی درخواست خود را ارائه بدهید. معمولا اهل فن در این حوزه پیشنهاد می‌کنند یک یا دو ماه مانده تا موعد پرداخت مالیات برای این امر اقدام کنید، به خصوص اگر شرکت یا سازمان بزرگی هستید که اسناد مالی سنگینی هم داشته باشد.

در این صورت حتی در وضعیتی که بررسی اطلاعات طول بکشد هم زمان کافی برای برخورداری از تسهیلات خواهید داشت. این حمایت هنوز در لیست حمایت ها جایگاه مناسبی دارد و تا زمانی که شرایط دریافت آن را داشته باشید، می‌توانید با هر سطح فناوری برای دریافتش درخواست بدهید.

درباره اعتبار مالیاتی دانش بنیان بیشتر بخوانید.

جمع بندی

این مطلب به بحث مالیاتی شرکت های دانش بنیان به خصوص در دو بعد معافیت و اعتبار پرداخته است. گرچه معافیت این روزها در هاله ای از ابهام قرار گرفته و تعلق گرفتن یا نگرفتن آن به فعالان اقتصادی این حوزه محل بحث است، اما همچنان اعتبار را داریم که یک حمایت سطح بالا به حساب آمده و بسته به نیازهایتان می‌تواند کمک شایانی به توسعه مجموعه شما کند.

برای آگاهی از اطلاعات دقیق تر در این خصوص می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. اگر هم قصد دارید که وارد این حوزه شده و برای دریافت تأییدیه یا استفاده از حمایت ها به کمک نیاز دارید، مجموعه فن بنیان خدمات خود را با کمال افتخار در اختیارتان قرار می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید
فرم درخواست مشاوره

برای جلسه مشاوره لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.